Piyasanın bol tartışmalı, bol haberli ve şüphesiz en önemli sanal gerçeklik firmalarından birisi olan Oculus’ta markanın yaratıcılarından kurucu ortak Palmer Luckey’nin Facebook’tan ayrılması ve pek çok haberle, sanal gerçeklik dünyası hareketli günler geçirmeye devam ediyor. Gelecekte sanal gerçeklik cihazı Oculus Rift’in Facebook ve kendisine bağlı uygulamalara nasıl entegre edileceği merakla tartışıla dursun önümüzdeki 5 yıl, bu sektörün en önemli zamanlarına şahitlik edeceğimiz kesin diyebiliriz.

Şahsen beni piyasadaki cihazlardan en çok heyecanlandıran, bugüne kadar yaptıkları sunumlarla sürekli “Ay hadi inşallah!” dedirterek heyecanla takip ettiğim karma sanal gerçeklik tecrübesi olarak adlandırabileceğimiz HoloLens. Microsoft’un bu “Sen Aşırı Derecede Sevimli Bir Şeysin” kategorisindeki ürününün genel müdür yardımcılığına Oculus’un pazarlama müdürü olan Liz Hamren getirilmiş. Geliştiricilere bu ay içerisinde dağıtılmaya başlanacak Windows 10 Mixed Reality geliştirici kiti ile önümüzdeki aylarda cihaz için neler yapılacağını çok merak ediyorum. Mayıs’taki Microsoft etkinliği ve Haziran ayındaki E3 fuarı cihazın geleceği konusunda bize ipuçları verecektir.

Yine Oculus cephesine dönelim. Cihaz ile uyumlu yeni Rock Band VR, müzik dünyasının gürültülü ve heyecanlı dünyasını daha da canlı hislerle yaşatacak yeni oyunuyla piyasadaki yerini almıştı. Fakat geliştirici Harmonix’in 17 kişiyi birden işten çıkarması merak uyandırıyor. Acaba bu zaten belli bir üne sahip oyunlarını VR cephesine dahil etmek için atılmış adım, firmanın beklediğini vermemiş olabilir mi diye düşünüyoruz. Henüz halen oldukça erken bir aşamada olan teknoloji için hali hazırda başarılı bir kariyeri olan oyunların isimleri sanal gerçeklik ile pek yan yana gelmiyor(Resident Evil’ın son oyununu istisna sayalım). Bu durum oldukça normal, popüler serilerin devam oyununda milyonlarca satan bir AAA titleının, her oyunda çıta yükseltmeye gayret ettiği görselliğini, yarım yamalak bir şekilde downgrade ederek bu teknolojiyle oyun geliştirmek istemeyecebileceğini az çok kestirebiliyoruz. Ayrıca sanal gerçeklik başlığı kullanıcı sayısı da henüz gelecek hedeflerinin çok altında.

Gelecekte, sosyal medyada, televizyon deneyimlerimizde, internet kullanımın pek çok alanında ve tabiki oyunlarda yerini alacak olan bu teknoloji, aynı zamanda sanki ileride daha da can sıkıcı olacakmış gibi duran dünyamızın gerçekliklerinden sıkılanlar için bir kaçış kapsülü olacak gibi duruyor.  Yazıyı Google’ın sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik dünyasına şen şakrak daldığı 1 Nisan şakası videosuyla bitiriyorum. İyi seyirler.