Hemen kafalardaki soru işaretlerini kaldıralım. Bahsettiğimiz festival Tribeca Film Festivali. 2002 yılında, Robert De Niro’nun da içinde bulunduğu üç kişilik bir ekip tarafından kuruldu. Aradan geçen 15 senede, Amerika’nın en ünlü bağımsız film festivallerinden biri haline geldi.

Peki özelliği sadece bağımsız olması mı? Hayır. Bu festivalin yıllardır bir duruşu var. Festivalin kabul ettiği tüm filmler bir derdi olan, bir şeyler anlatma çabasında oluyor. Biri siyasi bir dert anlatıyor, biri de hayatın içinden bir şeylerin peşinde. Ama hep sert, hep cesur, hem de izleyen de saygı uyandıran filmler oluyor bunlar.

İşte durum buyken, 28 – 29 Nisan’da, Tribeca’nın çıkıp “bu sene festivalde oyunlara da yer veriyoruz” demesi bizim için büyük bir olay. Üstelik bu yer veriş de yine oyun dünyasının iki büyük markasıyla iş birliği yaparak olacak. Biri Kill Screen. Diğeri de Metal Gear Solid’in yaratıcısı, hepimizin yan komşumuzdan daha iyi tanıdığı Hideo Kojima.

Oyunlara yer verirken festival yönetiminin aldığı karar da alkışı hak ediyor. Oyunlardaki sanat kullanımına odaklanacaklar. Açılışı Telltale’in yeni Marvel oyunu Guardian of the Galaxy ile yapacaklar. Sonra Kojima çıkıp, yanına Bioshock’ın yazarı/yönetmeni Ken Levine ve Max Payne’in yaratıcısı Sam Lake’i alacak, şahane bir oturum düzenleyecek. Sonrasında son dönemlerin en büyük triple A oyunlarının geliştirme süreçleri incelenecek. Yetmediyse Firewatch gibi oyun tarihinin en başarılı indie oyunlarını yapan insanlar çıkıp, bu işi nasıl yaptıklarından bahsedecek.

Özetle, Tribeca video oyunlarına çok büyük bir saygı duyuyor ve bunu da büyük bir şekilde göstermekten çekinmiyor. Bu müthiş bir şey. Hatta bir adım daha gidelim, HARİKA BİR ŞEY. Düşünsenize, sinema tarihinin en büyük festivallerinden biri çıkıyor, oyunları da bir sanat dalı olarak görüp, oyunların yaratıcılarını oraya çağırıyor ve anlatın diyor. Bu arada, bu kesinlikle şaşırmamız gereken bir haber değil. Çünkü zaten altı sene önce, L.A. Noire’ın galasını yine Tribeca yapmış; oyunları sanat dalı olarak kabul eden ilk festival olmuştu. Yahu harika.

Festival hakkındaki diğer detaylar sitesinde, oraya gidip biraz daha mutlu olabilirsiniz. Yolunuzun oralara düşme imkanı varsa da, zaten koşun. Burada durduğunuz kabahat.