Oyunlar ve beyaz perde ayrı ayrı yazıldığında harikulade çekici ama bir araya geldiğinde nadiren başarıyı yakalayabilen bir ikili. Geçtiğimiz yıl Assasin’s Creed, daha öncesinde Hitman: Agent 47 ve Resident Evil: The Final Chapter gibi facialarla yine mutsuzluktan başka bir şey bulamadığımız adaptasyonların üstüne ufak da olsa umut veren bir gün ışığı düşmüşe benziyor. Başrolünde son üç yılın en popüler kadın oyuncularından Oscarlı Alicia Vikander’ın yer aldığı Tomb Raider, Roar Uthaug’un yönetmenliğinde önümüzdeki yıl beyaz perdeye gelecek.

Filmin yönetmeni Roar Uthaug her ne kadar insanı heyecanlandıracak, iz bırakmış bir proje ile tanıdığımız bir isim olmasa da, şimdilik GQ’ya yaptığı açıklamalar ve filmden gelen ilk kareler ile yüreğimizde bir umut yeşertmeye yetecek bilgiler veriyor. En azından Hitman’in yönetmeni gibi daha önce hayatında film çekmek ile ilgili hiç bir tecrübesi olmayan, (Revoc adlı ne olduğu bilinmeyen bir sci-fi yapıtı hariç?) bir yönetmen ya da Paul Anderson gibi tüm kariyer boyunca bir tane bile ortalamanın bir tık üstünde sayılabilecek film çekmemiş, üstüne üstlük elini attığı Alien gibi bir baş yapıtı bile kurutan bir başarısızı görmeyeceğimiz için, daha kötüsü olmaz herhalde diyerek bekliyoruz.

Uthaug, röportajında Lara Croft’un bir kahraman olduğunu ama bir süper kahraman olmadığını ve bol CGI’lı sahneler yerine, daha ayakları yere basan ve hikayenin duygusal arka planını yansıtacak bir çalışma içinde olduklarını belirtiyor, ki bu çok güzel bir haber. Son iki oyunda çıtayı oldukça yükseklere koyan Square Enix ve geliştirici Crystal Dynamics’in çalışması ile yakın duracak filmde, oyuncuları mutlu edecek detaylar ile son iki oyuna göndermeler olacağı da belirtiliyor. Lara’nın Tomb Raider oluşuna tanıklık edeceğimiz ve senaryoyu en başından ele alan yapım, başarılı olması halinde devam filmleri için de potansiyele sahip.

Filmin senaryosunu yazan Geneva Robertson-Dworet, yine oyun dünyasında büyük yeri olan Dungeons & Dragons’ın, Gotham City Sirens (Evet, Harley Quinn, Poison Ivy ve Catwoman aynı filmde olacağı yeni yapım, kalbi olan uzak dursun) ve seriye gelecek en yeni Sherlock Holmes’un da yazarı. Çekimleri Güney Afrika’da ve Londra’da gerçekleşecek olan filmin vizyon tarihi ise 16 Mart 2018 olarak gözüküyor.

The Division, Just Cause, Firewatch, Five Nights at Freddy’s, Pokemon ve uzunca bir listenin daha sinema uyarlamalarını izleyeceğimiz gelecek yıllar için Hollywood’un bizi üze üze karalar bağlatmadığı, kolsuz bir ekip tarafından çekilmemiş filmler izlemek dileğiyle.