Oyunlar hakkında sohbet ederken zaman zaman fazla romantik olduğumuzu kabul ediyorum. Hani sizde çok güzel anılar bırakmış bir oyunu anlatırken, “şimdi çıksa yine süper olur!” gibi biraz da gaza gelmiş cümleler kuruyoruz falan. Hatta Kickstarter’ın sırf bu “vay be eskiler…” damarını bi’ vampir gibi emen yapımcılara ev sahipliği yaptığı konusu falan da var ama, bugün başka bir şey anlatmak istiyorum.

Belki fark ettiniz belki etmediniz ama Blizzard geçtiğimiz günlerde resmî bir şekilde Battle.net markasını geride bıraktı. Eğer oyunlara girmeden önce kullandığınız launcher’ı güncellerseniz, Battle.net’in Blizzard olarak değiştiğini göreceksiniz. Logosu ve haliyle tüm kurumsal kimliği gitti, yerine sadece, dümdüz Blizzard geldi. Bu çok küçük bir değişiklik ama sadece beni değil, Reddit’teki yüzlerce oyuncuyu da geçmişe götürmeye yetmiş.

Daha genç arkadaşlar için hatırlatmak istiyorum. Battle.net markası 20 yıllık bir markaydı. 20 yıldır Blizzard’ın yaptıklarına ev sahipliği yapıyordu, son birkaç senede de iyiden iyiye kendini geliştirmişti. Bir tarafta Steam kendi krallığını ilan etmişken, Battle.net onurlu bir şekilde ayakta kalmayı başarmıştı.

Battle.net –en azından masaüstü programı olarak- artık yok. Onun gidişini onurlandırmak için şöyle bir geçmişe dönmek, birlikte neleri tecrübe ettik bakmak istedim.

Çok uzaklara gitmeye gerek yok. Yakın tarihte Starcraft II ile, biraz daha uzağında ise abisi ilk Starcraft ile çok güzel anlar yaşamadık mı ya? Terran-dropları, Zerglingler ile rush’lar, Protoss’lar ile Gate-Wrap yapmacalar. Ya da şeytanın ta kendisiyle karşılaşmak için Diablo’ya girerken ki o gerilim anları… Warcraft III’teki o mücadeleler? Bunların hepsinden önce ilk Battle.net’in o ikonik logosuyla karşılaştık. 20 seneden bahsediyorum, az uz bir süre değil.

Reddit’te de benim gibi düşünenler var. Diablo 1’den bu yana birlikte olanlar:

Diablo 1’den bu yana Battle.net kullanıyorum. O benim için daima Battle.net olarak kalacak. 🙁

Warcraft III’ü sevenler derneği:

Ben de aynı gemideyim. Gerçekten bir şey fark etmeyeceğini ve bunu aslında takmamam gerektiğini biliyorum; ama Battle.net’in gittiğini görmek üzücü. Çok fazla Warcraft III anısı vardı.

Kiminin üzüntüsü geçmişle değil, logonun kendisiyle:

Battle.net ile geçmişe bir bağım yok ama müthiş bir logoyu sildiler.

Kendine iyi bak eski dost. Kalbimiz seninle.