Biliyorsunuz, insanlık olarak çok kalabalığız. Ve hepimiz bir sürü farklı etiket ile çeşitli gruplara ayrılıyoruz. Irk, cinsiyet, vatandaşlık, ülke, oturduğumuz ev, bindiğimiz araba… Ait olduğumuz o kadar fazla grup var ki, saymakla bitmez. Ama beni buraya yazı yazmaya iten grup ile sizi buraya gelmeye iten grup aynı; oyuncu olmamız.

İşte, dünya genelinde milyonlarca kişiden oluşan grubumuz iki haftadır büyük bir terbiyesizlik yapıyor. Mass Effect: Andromeda’nın kötü animasyonlarından ya da ona verdiğimiz tepkiden değil; kırmızı çizgiyi nasıl geçtiğimizden bahsediyorum.

Olayın nasıl başladığı malum, Bioware Mass Effect: Andromeda için bir video yayınladı. O videoda karakterlerin yüz animasyonları çok kötüydü. 2017 değil de 2000’lerin başından fırlamış kadar yapay gözüküyordu. Ve bunun en büyük suçlusu da, haliyle animasyon ekibiydi.

Sonra n’oldu? Yazdıkları yazının neleri tetikleyeceğini umursamayan bir site, bio’suna şaka olsun diye “Mass Effect: Andromeda’nın Lider Yüz Animasyon Sanatçısı” yazan bir cosplayer’ın ismini ifşa ederek bir yazı yazdı. Sonra bu yazı bir anda patladı, binlerce kere paylaşıldı. Ve bu noktada, bilginin doğruluğunu doğal bir refleks ile kontrol etmesi gereken oyuncular, hiç düşünmeden bahsi geçen kadına hakaretler yağdırmaya başladı. Ölüm tehditleri, “senin yüzünden oyun berbat olmuş durumda!” tweetleri falan yazdılar.

Bunu neden yazıyorum? Çünkü sevdiğimiz oyunlar hakkında en ufak bilgi kırıntısına ulaşmak için bir kaynaktan öbürüne giden, merak ettiği seri hakkında forumların en derinlerine inen bizler, yani oyuncular, eğlenmemiz için yapılan bir oyun hakkında gözlerimizin kan bürümesine engel olmadan saldırdık. Sanıyorum bu da bizim sınıfta kaldığımız anlamına geliyor.