İlk Outlast’in başarısı kimsenin beklemediği kadar büyük olmuştu. Başlangıç hikâyesi kulağa alışıldık gelse de, hem hikâyenin gelişimi hem de oynanış mekanikleri herkesi korkutmayı başarmıştı. İşte, aynı ekip ikinci oyunda sona geldi. Ama başları şimdiden sansürlerle belaya girmiş durumda.

Avustralya Hükümeti’ne bağlı Sınıflandırma Kurumu Outlast 2’nin “cinsel şiddet” sahneleri içerdiği gerekçesiyle oyunu tamamen yasakladı. Bakın bu büyük bir karar. Çünkü bir sansürden ya da +18 derecelendirmeden değil, oyunun tamamen yasaklanmasından bahsediyoruz.

Bakanlık nedenini detaylı ve bol spoilerlı bir şekilde açıklamış. Spoiler vermemek adına o kadar net yazmıyoruz ama bahsettikleri sahnede bir yanda işkence gören insanlar, bir yanda da seks yapanlar var. Eğer detaylı okumak isteyen varsa, spoiler ve +18 içeriğini kabul ederek tabi, şuradan ulaşabilirler.

Bu yasaklamanın ardından kurul ufak bir açık bırakmış. Eğer yapımcılar oyundan bu bölümü çıkarırlarsa tekrar değerlendirebileceklerini söylemişler. 

Outlast 2 yine bir erteleme olmazsa 2017’nin ilk çeyreğinde çıkacak. Yani aslında bu aralar oyunun çıkışını yapması gerekiyor. Ama eğer Avustralya’yı başka bölgeler de takip ederse, yapımcıların biraz daha süreye ihtiyacı olabilir.