Farkındayım, neredeyse sektör fark etmeksizin yeni fikir bulmak yerine yapımcılar eldekilerle devam etme konusunda son yıllarda anlamsız bir ısrar içindeler. Sinemada durum nasılsa, oyun dünyasında da hemen hemen böyle.

Bugünkü haber ise ilk bakışta böyleymiş gibi dursa da, aslında değil. Haber şu; Blizzard, 1998 yılında çıkardığı ve gerçek zamanlı strateji türünü yeniden tanımladığı ilk Starcraft’ı yenileyip yeniden piyasaya sürecek. İsmine Remastered demişler. Özelliği? Daha iyi grafikler, 4K çözünürlük desteği, tek kişilik hikâye modunda yeni artworkler, çoklu oyunculu mod için yenilikler.

Peki bu habere konu olan karar “para kazanmak için yapılan HD versiyonlar” başlığından ziyade, gerçekten de neden mantıklı ve yerinde? Çünkü ilk oyun 1998 yapımıydı. İkinci üçlemenin ilk oyunu olan Wings of the Liberty ise 2010’da piyasaya çıktı. Yani arada koskoca bir 12 sene var. Bu nedenle bu muhteşem seriye doğrudan ikinci oyundan giren oyuncuların sayısı epey fazla. Haliyle Blizzard’ın insanlara aşık oldukları serinin başlangıcını göstermek istemeleri çok doğal.

Gelsin, 4K detayda yenilenmiş grafikleriyle bir kez daha oynayalım, toplamda 37 falan olsun.